Simetri Stand

Ahşap Standlar

Fuar alanında birkaç gününüzü geçirip firma ve ürünlerinizi tanıtacağınız alana kurulacak olan yapıya stand denir. Standların en büyük özellikleri hirçbir yere kesinlikle monte edilmemesi sadece denge ile ayakta durması ve kısa sürede kurulup sökülebilmesidir.Ahşap standlar denince ilk akla gelen Ahşap desenler olsa da biz stand firmaları kullanılan malzemenin cinsinden dolayı, stand yapısının ana karkası Ahşap malzeme ile yapılan her standa Ahşap Stand diyoruz. Ahşap standları kendi içinde 4 kategoriye ayırıyoruz;

1- Lake Standlar

Ham MDF ile hazırlanan macun ve astardan sonra üzeri Lake boya ile kaplanan standlara Lake Standlar diyoruz.

Lake boya atölye ortamında kapalı alanlarda yapıldığından ve baya meşakkatli oluşundan daha çok küçük standlarda, AVM Standlarında veya büyük standlarda lokal olarak kullanılmaktadır. Örneğin banko yada ürün deskleri lake kaplanmaktadır.

Lake standlar diğer bütün standlara oranla en pahalı stand çeşidi olamasına karşın bi o kadarda kalitelidir. Komple boyandığından ek yeri, vida, vida kapağı, kenar bandı vs. gibi gözü yoran kötü ayrıntılar Lake standlarda olmaz, atılan boyanın rengi özel renk kodları ile istenen tonda hazırlanabilir ve matlığı yada parlaklığı istenilen oranlarda yapılabilir.

Fiyatı önemli değil, ben kalite istiyorum diyorsanız eğer stand tercihiniz Lake Stand olmalıdır.

2- MDF Standlar

Ahşap karkası mobilya üretiminde kullanılan ve herkesçe bilinen MDF malzeme ile kurulan standlara MDF Standlar diyoruz.

Fabrika çıkışında özel kaplamalı olarak üretilen MDF plakalar imalathanede işlenerek hazırlanır ve geriye fuar alanında onları birer yapboz gibi yerlerine monte etmek kalır.

MDF malzeme ile hazırlanan standların diğer standlara oranla artı ve eksileri vardır, bunlardan en önemlilerinden bahsedecek olursak; MDF malzemeler fabrika çıkışlı kaplamalı olduğundan özel renklerde üretim yapılamayıp hazırda olan renklerden tercih edilebilir, stand renginiz kurumsal renklerinizden olacaksa ve hazırda bulunan renkler aradığınız renkler değilse ya ham sunta ile hazırlanan normal su bazlı boya ile kaplanan Ham Sunta Standları, yada Lake boyalı standları tercih etmelisiniz, MDF malzemede mat ve parlak seçeneği vardır fakat sabittir, istenen oranda matlık parlaklık verilemez ve MDF yüzeyler boyanamaz. MDF Standlarda birleşim noktaları derz şeklinde gözükür, bunlar macunlanarak kötü görüntünün önüne önemli ölçüde geçilse de ek yerlerini tamamen yok etmek mümkün değildir, birleşim noktaları sizi rahatsız edecek ise tercihiniz Ham Sunta ile yapılmış komple boyalı standlar olmalıdır. Dayanıklılığı yönünden diğer standlara oranla en tercih edilebilir stand MDF standlardır, malzemenin çizilmesi çok zor olup dokunmak, kirlenen yerlerini temizlemek mümkün olup, boya derdi olmadığından erkenden bitmesi en önemli avantajıdır. MDF ve SuntaLam standların en büyük dezavantajı boya yapılamadığından standta oval dönüşlerin yapılamamasıdır fakat yüzlerce renk ve desen alternatifi ile düz hatlarda bir stand için tercih edilebilir en iyi malzemedir. MDF malzeme tarzında fakat daha kaliteli bir stand arzu edenler için Akrilik yada high gloss malzeme kullanılabilir…

3- Sunta Lam Standlar

Ahşap karkası herkesçe bilinen ve mobilya üretiminde kullanılan standart boyalı Sunta malzeme ile hazırlanan standlara SuntaLam Standlar yada Lam standlar diyoruz.

Tasarım departmanından alınan ölçüler doğrultusunda Sunta plakalarının kesilerek birbirlerine montajı ile her biri ayrı ayrı toplanıp fuar alanındaki kuruluma hazırlanır.

Lam Standlar kurulumdan sonra boya gerektirmediği için standlar montaj sonrası bitmiş olur böylece alçı, boya, zımpara tozları gibi zahmetli şeylerle uğraşılmaz. SuntaLam standlar yapısal ve kurulum yönden MDF ile aynıdır aslında, farkeden yalnızca malzemenin kalitesidir. Sunta herkesin bildiği gibi daha uygun fiyatlardadır bunun sebebi MDF’ye kıyasla daha dayanıksız bir malzeme oluşudur, bu özellik mobilya kullanımı düşünüldüğünde tabiki çok önemlidir fakat birkaç günlük bir fuar etkinliği için böyle bir özellik aranmaz. Bu sebeple fuarlarda en tercih edilen standlar Sunta Lam Standlardır.

 

4- Ham Sunta Standlar

Özel ölçülerdeki ham (boyasız) sunta ve mdf plakalarının ahşap karkasını (yapısını) oluşturduğu stand çeşidine Ham Standlar diyoruz. Ana karkasında suntalar kullanılırken ihtiyaç halinde ham mdf, esnek kontra gibi malzemelerde

Ham Sunta ile hazırlanan standlarda tasarım yönünden sınır yoktur, istenen her obje ham sunta ve mdf’ler ile usta ellerde şekillendirilebilir, MDF Lam ve Sunta Lam standlarda oval hatlar, CNC, Lazer kesimler kullanılamazken ham sunta ve ham mdf ile hazırlanan standlarda tasarlanmış tüm standlar uygulanabilir.

Ham sunta ile hazırlanan standların ek yerleri derz bandı çekilerek komple macunlanır, macundan sonra zımpara ve astar sonrası tüm stand su bazlı iç cephe yada dekoratif boyalar ile boyanır, duvar kağıdı kaplanabilir. Proje dahilinde dekoratif taş, seramik veya benzer malzemeler yine ham standa uygulanabilir.

Ham Sunta standların en büyük artısı ek (birleşim) yerlerinin yok olması ve iç cephe boyası ile boyandığından renkmatik yada renk kodları ile istenen her tonda örneğin firmaya ait logo vb. gibi renkleri yapabilmektir.

Standınızda oval dönüşlü hareketler, cnc, lazer kesim objeler, logo vs gibi istiyor ve standda ek yerlerini görmek istemiyorsanız, stand tercihiniz kesinlikle Ham Standlar olmalıdır.