Simetri Stand

Ahşap Stand

Ahşap (ÖZEL) Standlar

Fuar alanında firmanızı ve ürünlerinizi tanıtacağınız geçici yapılara fuar standı diyoruz. Standların en büyük özellikleri hirçbir yere kesinlikle monte edilmemesi sadece denge ile ayakta durması ve kısa sürede kurulup sökülebilmesidir. Ahşap standlar denince ilk akla gelen Ahşap desenler olsa da biz stand firmaları kullanılan malzemenin cinsinden dolayı, stand yapısının ana karkası Ahşap malzeme ile yapılan her standa Ahşap Stand diyoruz. Ahşap standları kendi içinde 4 kategoriye ayırıyoruz, bu yazımızda stand kategorilerinden Ahşap Standlar konusunu detaylıca inceleyeceğiz;

1- Lake Standlar

Ham MDF ile hazırlanan macun ve astardan sonra üzeri Lake boya ile kaplanan standlara Lake Standlar diyoruz.

Lake boya atölye ortamında kapalı alanlarda yapıldığından ve baya meşakkatli oluşundan daha çok küçük standlarda, AVM Standlarında veya büyük standlarda lokal olarak kullanılmaktadır. Örneğin banko yada ürün deskleri lake kaplanmaktadır.

Lake standlar diğer bütün standlara oranla en pahalı stand çeşidi olamasına karşın bi o kadarda kalitelidir. Komple boyandığından ek yeri, vida, vida kapağı, kenar bandı vs. gibi gözü yoran kötü ayrıntılar Lake standlarda olmaz, atılan boyanın rengi özel renk kodları ile istenen tonda hazırlanabilir ve matlığı yada parlaklığı istenilen oranlarda yapılabilir.

Özel Ahşap Standlar

2- MDF Lam Standlar

Ahşap karkası mobilya üretiminde kullanılan ve herkesçe bilinen MDF malzeme ile kurulan standlara MDF Lam Standlar diyoruz.

Fabrika çıkışında özel kaplamalı olarak üretilen MDF plakalar imalathanede işlenerek hazırlanır ve geriye fuar alanında onları birer yapboz gibi yerlerine monte etmek kalır.

MDF malzeme ile hazırlanan standların diğer standlara oranla artı ve eksileri vardır, bunlardan en önemlilerinden bahsedecek olursak; MDF malzemeler fabrika çıkışlı kaplamalı olduğundan özel renklerde üretim yapılamayıp hazırda olan renklerden tercih edilebilir, stand renginiz kurumsal renklerinizden olacaksa ve hazırda bulunan renkler aradığınız renkler değilse ham sunta ile hazırlanan normal su bazlı boya ile kaplanan Ham Sunta Standları tercih etmelisiniz. MDF malzeme tarzında fakat daha kaliteli bir stand arzu edenler için Akrilik yada high gloss malzeme kullanılabilir…

Ahşap Özel Standlar

3- Sunta Lam Standlar

Ahşap karkası herkesçe bilinen ve mobilya üretiminde kullanılan standart boyalı Sunta malzeme ile hazırlanan standlara SuntaLam Standlar yada Lam standlar diyoruz.

Tasarım departmanından alınan ölçüler doğrultusunda Sunta plakalarının kesilerek birbirlerine montajı ile her biri ayrı ayrı toplanıp fuar alanındaki kuruluma hazırlanır.

Lam Standlar kurulumdan sonra boya gerektirmediği için standlar montaj sonrası bitmiş olur böylece alçı, boya, zımpara tozları gibi zahmetli şeylerle uğraşılmaz. SuntaLam standlar yapısal ve kurulum yönden MDF ile aynıdır aslında, farkeden yalnızca malzemenin kalitesidir. Sunta daha uygun fiyatlardadır bunun sebebi MDF’ye kıyasla daha dayanıksız bir malzeme oluşudur, bu özellik mobilya kullanımı düşünüldüğünde tabiki önemlidir fakat birkaç günlük bir fuar etkinliği için böyle bir özellik aranmaz. Bu sebeple fuarlarda en tercih edilen standlar Sunta Lam Standlardır.

Ahşap Standlar

4- Ham Sunta Standlar

Ham (boyasız) sunta ve mdf plakalarının ahşap karkasını (yapısını) oluşturduğu stand çeşidine Ham Standlar diyoruz. Ana karkasında suntalar kullanılırken ihtiyaç halinde ham mdf, esnek kontra gibi malzemelerde kullanılabilinir.

Ham Sunta ile hazırlanan standlarda tasarım yönünden sınır yoktur, istenen her obje ham sunta ve mdf’ler ile usta ellerde şekillendirilebilir, MDF Lam ve Sunta Lam standlarda oval hatlar kullanılamazken ham sunta ve ham mdf ile hazırlanan standlarda tasarlanmış tüm standlar uygulanabilir. Ham sunta ile hazırlanan standların ek yerleri derz bandı çekilerek komple macunlanır, macundan sonra zımpara ve astar sonrası tüm stand su bazlı iç cephe yada dekoratif boyalar ile boyanır. Ham Sunta standların en büyük artısı ek (birleşim) yerlerinin yok olması ve iç cephe boyası ile boyandığından renk kodları ile istenen her tonda örneğin firmaya ait logo vb. gibi renkleri yapabilmektir.

Ahşap Stand

Müşterilerimizin fuar kongre yada etkinlik içerisinde hedefledikleri görünümü, firmaların yapısını ve tüm değerlerini ilk bakışta yansıtan, firma ile özdeşleşen konsept stand çalışmaları hazırlıyoruz.

Dünyanın her yerinde fuarlar ortalama dört gün sürer, en fazla bir hafta sürecek bir etkinlik için ”özel stand” kelimesi bile çok pahalı gibi gözüküyor, işte bizim altını çizmek istediğimiz bölüm tamda burası, özel bir standmı? yoksa uygun fiyatlı bir standmı? İkisi ne kadarda uzak gibi birbirinden… Ama bize göre değil, astronomik rakamlarla özel standlar yapmayı herkes becerir, maharet uygun fiyatlı stand ile özel standı aynı karede görebilmek, aynı değerde görebilmek, işte biz bunu yapıyoruz, yaptığımız her iş, her stand, bizim özel standımız.

Hazırladığımız her standın maliyetini fuar ve kongre sürelerini gözönünde bulundurarak olabildiğince kaliteli ve aynı zamanda uygun malzemeler ile en iyi sonucu çıkarmayı hedefliyoruz. Doğru renk, materyal ve ekipmanlar ile çok şık ve aynı zamanda uygun fiyatlı standlar yapılabilmektedir. Kaliteli tasarım ve uygulamalar için gerekli olan, paradan ziyade bilgi, birikim ve tecrübedir.

0 +
Proje

Özel Standlar, Özel Fuar Standları, Özel Fuar Stand Tasarımları, Simetri Fuar, Simetri Stand, Stand Karşılaştırma, Stand Proje ve Uygulama Resmi, Farklı Fuar Standları Nasıl Bir Stand Seçmeliyim Firmaya Özgü Özel Stand Tasarımı Özel Stant, Özel Ahşap Standlar